Retenční nádrž Královec (0,5km)
Příjemnou procházkou nebo při výletě na kole můžete posedět a odpočinout si u vodní nádrže, která je součástí odvodňovací sítě pečující o podzemní vody v okolních smrkových lesích. Královec je také jedním z deseti stanovišť projektu „Posílení rekreační funkce lesů a usměrnění turismu v lesích města Poličky“. Více se dozvíte na stránkách města Polička.
Minigolf a další sporty Borová, Oldříš, Sádek, Korouhev a okolí (5 km)
Cyklistům doporučujeme výlety od nás přes lubenské lesy, rybník Zimka, Svatou Kateřinu, Borovou až na Lucký vrch. Anebo se z Borové vydejte doleva, přes Oldříš, Sádek a do kopců nad Korouhev a Lačnov. Tam je krásně! Záleží na vaší zdatnosti a na přízni počasí. Terén je kopcovitý, cesty povětšinou upravené. Pokud máte kolo vhodné do terénu, vyplatí se z vyznačených tras odbočit na stezky kolem pastvin nebo polí k vrcholkům kopců. V Borové můžete využít obecní sportovní areál s kurty, minigolfem a kuželkárnou. Druhé hřiště na minigolf najdete přímo u motorestu na hlavní silnici, koupaliště se skrývá u lesa. http://www.borova.cz/
Budislavské skály (10km) NÁŠ TIP
Pískovcové skály, které se mohou pochlubit krásnými přírodními útvary: Kolumbovo vejce, Toulovcovy maštale, což je nekrytá jeskyně s předsíní a ložnicí, kde prý pobývali poustevníci, dále Panský stůl, Městské maštale, Kazatelna, Dudychova jeskyně, Betlém a jiné krásné pískovcové útvary. Skály jsou tvořeny svrchněkřídovými pískovci mořského původu. Pro toto přírodní území je charakteristické hluboké zaříznutí rokle a bizarní útvary skal. Terén je zpřístupněn díky husté síti značených cest. Příroda tu nebyla příliš poznamenána civilizací. Rozloha celých Budislavských skal je 1036 hektarů. Budislavské skály sloužily za války jako úkryt partyzánům. Skály se nachází mezi obcemi Proseč, Budislav, Bor a Nové Hrady v lesích s několika průzračnými studánkami (www.mastale.cz).
Proseč (15 km)
Ve městě Proseč u Skutče, kde pobývaly mimo jiné i známé osobnosti spisovatelka Tereza Nováková či Bratři Mannové, doporučujeme navštívit muzeum dýmek. Sídlí v roubeném domku na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla a nahlédnou také to expozice historie prosečska. Více o Proseči naleznete na http://www.mestoprosec.cz/. V zadním traktu restaurace U Míry na náměstí je schovaný příjemný dvorek s venkovním posezením. Místní řízek s kaší vřele doporučujeme!
Pivnická rokle (18 km)
Unikátní kaňon dlouhý 1,5 km najdete mezi obcemi Zderaz a místní částí obce Hluboká Dolany, nevede sem žádná turistická značka, v deštivém období je kaňon málo schůdný. Nevelké území o rozloze 35 hektarů v sobě ukrývá vysokou koncentraci geomorfologických skvostů včetně skalního tunelu, malé jeskyně a skalních převisů. Lokalita poskytuje ideální podmínky pro život řady vzácných živočichů a růst chráněných rostlin. V roce 1998 byla Pivnická rokle prohlášená za přírodní památku.
Rozhledny na cyklotrase Sdružení obcí Toulovcovy Maštale
A rozhledny Terezka v Proseči, Toulovcova rozhledna u Budislavi a Borůvka v Hluboké
Nové Hrady (20km)
Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 ve stylu francouzských letních sídel. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles". Ve slavnostním rokokovém sále se pravidelně konají romantické svatební obřady, v prostorách bývalé kočárovny a konírny svatební hostiny, oslavy a společenské akce. Součástí prohlídky zámku je expozice nábytkového umění z UPM Praha a periodické výstavy v Zámecké galerii.
Za návštěvu stojí chata Polanka s výborným jídlem a krásným prostředím uvnitř i venku.
Přírodní park Údolí Krounky a Novohradky (20 km)
Rozkládá se podél dvou jmenovaných říček na katastrálních územích Nové Hrady, Střítež, Leština, Doubravice, Luže, Zdislav, Doly, Lhota u Skutče, Předhradí, Hněvětice a Miřetín o celkové rozloze 510,63 hektarů.
Hrad Košumberk, Luže (25 km)
Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima? *** Poznejte také Hamzův park a arboretum v Luži
Na náměstí se dobře najíte v restauraci Na Kovárně - venkovní i vnitřní posezení.
Hrad Rychmburk, Předhradí u Skutče (23 km)
Hrad v gotickém slohu nechal na rulovém návrší vystavět kolem roku 1325 Tas z Rychmburka. Od roku 1955 je užíván jako domov důchodců. Prohlídkové trasy: exteriér a nádvoří.
Skanzen Soubor lidových staveb Vysočina u Hlinska (28km) NÁŠ TIP
Jediná rozsáhlejší expozice lidového stavitelství v přírodě na území východních Čech. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že jednotlivé expoziční celky se nacházejí v několika osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku. První objekty byly zpřístupněné v roce 1972. Na Veselém Kopci se koná pravidelně velké množství kulturních akcí, přibližujících jak se dřív žilo. Na Veselém Kopci je expozice způsobu života, bydlení a práce drobných rolníků, na Svobodných Hamrech najdeme např. vodní hamr, mlýn, hospodu a barokní zámeček, v Možděnicích řemeslné dílny (truhlář, bednář, aj.) a školu a v Betlému Hlinsko domy městských řemeslníků a dělníků (hrnčířů, tkalců, ševců, hračkářů, aj.).
Rozhledna Bára u Chrudimi (48 km)
Na Čertově skalce jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků. Rozhlednu tvoří unikátní dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí.
Pietní území Ležáky (32km)
Pietní místo připomínající tragický osud obyvatel osady Ležáky, která byla v době heydrichiády srovnána se zemí. Na základech jednotlivých domů jsou žulové kříže.
CHKO Železné hory (30km)
Oblast se rozprostírá v centru Českého masivu. Na severozápadě zasahují Železné hory Chvaletickou pahorkatinou do údolí Labe u Týnce nad Labem, na severozápadě klesají do Čáslavské kotliny a na severu do Chrudimské tabule. V jižní části navazují Žďárské vrchy, na jihovýchodě Hornosázavská pahorkatina. Převážná část oblasti má ráz členité krajiny porostlé převážně smrkovými, popřípadě smíšenými lesy. Chráněná krajinná oblast Železné hory byla vyhlášena roku 1991. Nejvyšší vrchol Železných hor - Pešava (697m) leží na východ od Hlinska.